• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

YLSY Nedir? Kimler Başvurabilir?

İbrahim

Yönetici
19 Kas 2019
175
117
43
Nazilli
11
Sınıf
Lise Mezunu
YLSY Nedir? Kimler Başvurabilir?
YLSY bursu
, ülkemizin kamu kurum ve kuruluşlarında ya da üniversitelerinde görevlendirilmesi üzerine, nitelikli eğitim sahibi personel ihtiyacını karşılamak için belirli kriterlere sahip olan kişilerin İngiltere, Amerika ve Almanya başta olmak üzere birçok yurtdışı ülkesine gidip lisansüstü veya doktora eğitimlerinin ülkemiz kaynakları tarafından karşılandığı bir burs şeklidir.

YLSY Bursu İçin Adayların Sahip Olması Gereken Kriterler;
  • Türk vatandaşı olmak,
  • Yurt içinde 4 yıllık üniversite mezunu olmak(Fakülte/Yüksekokul) veya yetkili makamlar tarafından kabul edilen yurt dışındaki üniversitelerden mezun olmak,
  • Son 3 yıl içerisinde ALES sınavından min. 70 puan almış olmak,
  • Üniversite mezuniyet notu 4 üzerinden min. 2.5 ya da 100 üzerinden min. 65 olması,
  • 30 yaşını geçmemiş olmak,
  • Okul dönemi boyunca kınama cezasından daha ağır bir ceza almamış olmak,
  • Askerlikten muaf olmak yada erteleyecek durumda olmak,
  • Yurt dışına çıkışı engelleyecek sağlık sıkıntısı olmaması.

YLSY Başvuru Tarihleri Ne Zaman?
Önceki yıllarda yapılmış olan tarihleri dikkati aldığımızda genellikle her yıl Ağustos ayı içerisinde başvurular kabul ediliyor. Başvuru tarihleri Milli Eğitim Bakanlığın resmi web sitesinden aktarılmaktadır. Başvurular online olarak MEB resmi web sitesinden gerçekleştirilmektedir.

YLSY Sonuçlarına Nereden Bakılır?
YLSY sonuçlarınıza başvuru yapmış olduğunuz resmi MEB sitesinden bakabilirsiniz.

YLSY Bursu Neleri Kapsar?
Bu burs eğitim ve konaklama haricinde gitmiş olduğunuz ülkenin durumunda miktarı belirli olan yaşam masraflarınızı da karşılamanıza yardımcı oluyor.

YLSY Bursuna Hak Kazanan Kişiler Nasıl Belirleniyor?
Bu sorunun cevabını iki madde şeklinde verebiliriz;
  • Milli Eğitim Bakanlığı, kamu kuruluşları ve üniversiteler için ilan edilmiş olan kontenjan sayısının ortalama 3 katı kadar kişiyi ALES deki sıralamasına göre mülakata çağırmaktadır.
  • ALES puanının ve sözlü sınavın 40%, mezuniyet notunun ise 20% si baz alınarak yapılan hesaplamaya göre 70 ve üstünde not alan adaylar bursu almaya hak kazanıyor.

Tüm herkese başarılar diliyoruz.

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)