• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

YKS’ye Çalışmanın Püf Noktaları Nedir?

YKS çalışma rehberi faydalı oldu mu?

  • Evet

    Kullanılan: 5 100.0%
  • Hayır

    Kullanılan: 0 0.0%

  • Kullanılan toplam oy
    5

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
YKS’ye Çalışmanın Püf Noktaları Nedir?
YKS Çalışma Rehberi
Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) milyonlarca gencin hayatında nasıl bir yol çizeceğini, hangi mesleğin sahibi olacaklarını belirlemede önemli rol oynayan bir sınavdır.

12. Sınıfa gelen her Türk genci YKS'ye hazırlanmaya başlar. Bazıları bu hazırlığa daha önceden başlamıştır. Önceden çalışmaya başlayanlar ne kadar önde gözükse de bu kesinlikle sizin elendiğiniz anlamına gelmez. Planlı ve programlı sıkı bir çalışma ile arayı kolayca kapatabilirsiniz.

Lise üçüncü sınıfa kadar dersinizi iyi dinleyerek sınavlarınıza çalışırsanız lise son sınıfa geldiğinizde işiniz oldukça kolay olur. Tabi çalışma süresi ve biçimi kişiden kişiye değişen bir şeydir. Anlama hızı, okuma yazma hızı, işlem yapma hızı iyi olduğu konular, ve benzeri faktörler her insanda farklılık gösterebilir. Bu nedenle genel bir plana uymaktansa kişisel planlar daha faydalı olacaktır.

Planlarınızı yaparken aşırı ağır olamamasına beyninizin rahatlayacağı molaların olmasına özen göstermelisiniz. Eksik olduğunuz konuları tespit etmeli o konulara daha çok çalışmalısınız. Bir günde tek ders çalışmamalısınız. Konuları unutmamak için sık sık tekrar yapmalısınız.

Bunların yanı sıra gireceğiniz denemeler sizin için oldukça önem taşır. Bu denemelerin sonuçlarına göre konu eksiklerinizi tespit edebilirsiniz. Denemeler sayesinde zamanı daha iyi kontrol edebilirsiniz. Unutmamalısınız ki sınavda zaman kontrolünüz çok iyi olmalı. Denemelere girmenin başka bir faydası da stresinizi ve heyecanınızı azaltmasıdır. Sonuçlarınız iyi geldikçe sınava kendinizi hazır hissedersiniz. Bu sayede stresinizi, heyecanınızı yenerek sınavdan alacağınız verimi daha yüksek seviyelere çıkarmış olursunuz.

Sonuç olarak YKS sınavına çalışırken tam verim almak istiyorsanız, doğru şekilde hazırlanmış sıkı bir plana uymalısınız. Bol bol deneme çözerek zamanı daha iyi yönetmeli bütün soru çeşitlerine hakim olmalısınız. Eksik olduğunuz konuları asla pas geçmemeli, daha çok ağırlık vermelisiniz. Bütün bunları yaparken heyecanlanmamalı ve aşırı stres yapmamalısınız. Sıkı ve programlı bir şekilde çalıştığınız sürece YKS sınavında istediğiniz hedefe çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz unutmamalısınız. Unutamadan hatırlatmakta fayda var. İşleri son seneye bırakmak yerine lise hayatınıza yayarak çalışmanız sizin için daha faydalı ve daha az stresli olacaktır.
 
  • Kalp
Tepkiler: abbasdurak ve Root

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)