• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

YKS sınavına çalışırken hangi konulara ağırlık verilmelidir?

İbrahim

Yönetici
19 Kas 2019
171
116
43
Nazilli
11
Sınıf
Lise Mezunu
YKS NEDİR?
YKS Nedir?
Sorusuyla başlayarak sizlere bu sınavla alakalı ayrıntıları vermeye çalıştık. YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı demektir. Yani üniversiteye girerken YGS ve LYS sınavlarının yerine kullanılan siteme denilmektedir. Üç ayrı oturumdan oluşan bu sistem;
  • Temel Yeterlilik Testi (TYT)
  • Alan Yeterlilik Testi (AYT)
  • Yabancı Dil Testi (YDT) olarak adlandırılmaktadır.
Üniversiteye girebilmek için devlet tarafından yapılan bu sınavda, TYT sınavına herkesin girmesi zorunludur. Ancak bu sınavdan geçerli puanı aldıktan sonra AYT VE YDT sınavlarına girebilmektedirler. Ön lisans için TYT sınavına, 4 Yıllık lisans bölümleri için AYT sınavına, 4 Yıllık Dil bölümleri için de YDT sınavı ile giriş yapılması gerekmektedir. YKS sınavı, sizlerin üniversiteye adım atabilmeniz için yapılmış olan bir sınavdır.

YKS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?
YKS sınavına kimler girebilir?
Öncelikle Ortaöğretim kurumlarında son sınıfta olmanız ve sınavı bekliyor olmanız, ortaöğretim kurumlarından mezun olmuş olmanız, T.C. vatandaşı olmanız, herhangi bir yaş sınırınız olmaması durumlarında bu sınava girebilirsiniz.

YKS SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?
YKS sınav ücretleri her yıl değişiklik göstermektedir. Her sınav oturumu için ayrı ayrı ücretlendirme yapılmaktadır. Öğrenciler başvurularını ÖSYM genel merkezinden, şubelerinden veya internet üzerinden yapabilmektedirler. Sınav ücretlerini ise belirlenmiş olan bankalarda verilen IBAN numaralarına yatırılarak işlem tamamlanmaktadır. Bir yanlışlık olmaması adına bu başvuruyu yaparken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde bir yılınızın heba olmasına sebep olabilir.

YKS SINAVINA ÇALIŞIRKEN HANGİ KONULARA AĞIRLIK VERİLMELİ?
YKS sınavına çalışanlar herkes için özellikle de gençlerin ve yeni mezun olanların hayatına yön vereceği bir sınav olduğundan dolayı daha fazla önem arz etmektedir. YKS sınavına çalışırken ne istediğinizi bilerek yola çıkmalısınız.

Hangi mesleği istiyorsanız onun üzerine alan belirleyip yönelmelisiniz. Tabii baktığımızda her ders önemlidir ancak sizlere en çok puanı aldıracak olan iki temel ders olan Türkçe ve Matematiktir. Bu alanların katsayısı fazla olduğundan dolayı hangi alandan sınava girerseniz girin sizlere getirisi olan bu iki ders olacaktır.

YKS’ye çalışırken ağırlık verilmesi gereken konular;
  • Türkçede Paragraf ve Cümlede Anlam.
  • Matematikte ise Temel Matematik Konuları önemlidir.

• Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)