• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

YDS’ye Nasıl Hazırlanılır?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
YDS’ye Nasıl Hazırlanılır?
YDS
, bildiğiniz gibi ilkbahar ve sonbahar olmak dönemi olmak üzere iki sefer yapılan bir sınavdır. Bu sene ise Covid-19 sebebi ile sadece bir defa yapılacak. 27 Eylül’de yapılacak olan sınava hazırlanmak için önümüzde 2 ay bulunuyor. Peki YDS’ye nasıl hazırlanılır?

Öncelikle unutmamak gerek, sınav stresi birçok kişinin başarı oranını etkileyen bir psikolojik durumdur. Bu stresi aşabilmek için verimli bir çalışma programına sahip olmak gerekir. Kendinizi dinç ve mutlu hissettiğiniz saatler sizin en verimli olduğunuz saatlerdir. Öncelikle bu zaman dilimlerini belirlemeniz gerekiyor. Belirlediğiniz bu zaman dilimlerini aktif olarak çalışma ile geçirmeniz lazım. Bu zaman dilimleri haricinde çalıştığınız vakitler %90 ihtimalle boşa gidecektir.

Verimli çalışmayı sizler için maddeler halinde sıralayabiliriz:
 1. Kendinize çalışma programı oluşturun.
 2. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir alanda çalışın.
 3. Boş vakitlerinizde okuyabildiğiniz kadar güncel İngilizce içerikleri inceleyin (Dizi, film, belgesel, makale, gazete vb.)
 4. Gramer konularına özen gösterin.
 5. Bol bol deneme çözün.
 6. Önceki yıllarda çıkmış sorulara göz gezdirin.
 7. Kendinizi motive etmeyi unutmayın.

Unutmayın çok çalışmak her zaman olumlu sonuçlanacak diye bir kaide yok. Bu yüzden çalışmalarınızı aksatmadan, belirli bir düzen içerisinde yapmanız gerekiyor. Kimse 10 günde bir dili baştan sona öğrenmiyor. Bir dili öğrenmek için en önemli şey birikimdir ve birikim zamanla oluşur.

YDS Hazırlığı İçin Tavsiyeler
YDS’ye nasıl hazırlanılır
sorusunu da maddeler halinde sizlere aktarabiliriz.
 • Öncelikle belirlemiş olduğunuz bir hedef olsun. Unutmayın “Hedefsiz insan, rotasız gemiye benzer!”
 • Belirlemiş olduğunuz meslek grubu ya da hedefiniz için kaç puan yapmanız gerekiyor? Almak istediğiniz puanı belirleyin, belirlerken yüksek puanları hedeflemekten korkmayın. Odaklanmalı ve yükseği hedeflemelisiniz.
 • Reader at Work 1-2 kitaplarını ve güvendiğiniz kaynaklardan gramer kitaplarını alıp çalışın. Özellikle gramere özen göstermeyi unutmayın.
 • Sürekli İngilizce içerikler okuyun ve okuduğunuz içeriklerde bilmediğiniz kelimeleri not edin.
 • Akın Dil Eğitim ve Suat Gürcan/Rıdvan Gürbüz imzalı deneme setlerini alıp kendinizi deneyebilirsiniz.

YDS Puanımı Nasıl Yükseltirim
Hedeflerimize ulaşmak her zaman düşündüğümüz, beklediğimiz kadar kolay olmuyor. Sınava giriyoruz ve hedeflediğimiz puanı tutturamıyoruz. Bu utanılacak bir durum değildir. Hayatta her şey bizim istediğimiz gibi gidecek diye bir kural yok fakat çalışanların her zaman mükafatını aldığını da unutmamamız gerekir. Bu noktada bizlere düşen pes etmemek, daha fazla çalışmak ve istediğimiz o puana ulaşmak.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)