• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

YDS Kitap tavsiyeleri 2019 - 2020 hazırlık süreci

Yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
29 Kas 2019
2
3
3
20
İstanbul
0
YDS Kitap tavsiyeleri 2019 - 2020 hazırlık süreci
Yabancı dil sınavına (YDS) hazırlık yapacak arkadaşlar için bir liste hazırlamaya çalıştık. Öncelikle sıfırdan başladığınız varsayarak öncelikle temel gramer yapılarını taramakta fayda var. Ancak yüzeysel bir şekilde hangi yapının cümleye hangi anlamı verdiğini öğrenseniz YDS için yeterli olacaktır. Sizlere YDS hazırlık sürecinde aşağıdaki kitabı öneririm.

6C33C0AB-4BCA-4C6D-AEAB-E6FC5841D81A.jpeg

“Betty S. Azar English Grammar” kitabı şiddetle tavsiye ettiğim, 3 seviyeden oluşan bir kitaptır. Kırmızı kitap temel konulardan başlar. Siyah ve mavi kitap ise üst seviyede bilgiler içerir. Ancak kırmızı kitap size YDS için yeterli olacaktır.

Gramer için fazla zaman ayırmanızı önermem hatta eğer temeliniz varsa grameri paragraf çözerken tekrar edebilirsiniz. Paragraf çözmek ve okuduğunuzu anlayabilmek hayatınızın geri kalanı boyunca en fazla faydalanacağınız İngilizce dört unsurdan birincisidir. Paragraf okuma ve anlama becerinizi geliştirmenizi kolaylaştıracak iki kitap tavsiye edeceğim. Birincisi METÜ yayınlarına ait more to read yalnızca Kızılay’da bulunan olgunlar çarşısından temin edebilirsiniz. Kitap ODTÜ hazırlık sınıflarında da kullanılmaktadır. İkincisi ise “Akın Dil & Yargı Yayınları Reading Words” kitabıdır.
YDS paragraf sorularında çıkan sözcükler çoğunlukla aynıdır. Bu sebepten paragraf çalışırken mutlaka boş bir deftere bilmediğiniz tüm kelimeleri not alın ve tekrar yapın bir süre sonra sürekli aynı kelimelerle karşılaştığınızı fark edeceksiniz. Bunun yanı sıra bir cep sözlüğü temin ederek kelime ezber sürecinizi destekleyebilirsiniz. YDS hazırlık sürecinde çok değil düzenli çalışmak size kazandıracaktır. Mobil uygulama veya cep sözlüğü de her yere taşıma ve her yerde çalışma imkanı tanıdığı için önemlidir. Kelime öğrenme sürecinde öncelik sırası bizce şöyle olmalıdır: Fiil, sıfat, pharal verbs, isim. Paragraf okuma ve anlama sürecinde en kritik olan ve en az önemli olan sözcük türü sıralaması bu şekildedir.

YDS Kitap Önerileri Dışında Bunlarda Etkili

Bildiğiniz üzere YDS listening veya writing gibi alanlarda herhangi bir ölçüm yapmadığı için dizi izlemek veya film izlemek kısıtlı fayda sağlayacaktır. Tavsiyemiz sosyal medya ve basın kuruluşlarının yabancı haber kaynaklarını da boş zamanlarınızda kullanmaktır.
İngilizce – Türkçe sözlük tavsiyesi olarak ise tureng en geniş kapsamlı sözlük demek yanlış olmayacaktır. Öz deyişler, metaforlar, kalıp sözcükler ve terimler dahil anlamlı bir tercüme için iyi bir dijital sözlüktür. Mobil uygulamasını telefonunuza indirmenizi öneririz.
 
  • Beğen
Tepkiler: İbrahim

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Hazırlık için güzel bir kitaba benziyor ellinize sağlık hocam :)
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)