• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Üniversite Tercih Rehberi (2020 Güncel)

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Üniversite Tercih Rehberi (2020 Güncel)
Üniversiteye adım atacak her öğrencinin sınavın ardından karar vermede en çok zorlandığı dönemlerden biri tercih dönemleridir. Bu dönemlerde öğrencinin geleceğe dair adımları doğru atması için en iyi kararları vermesi gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. YKS ve TYT sınavlarından alınan puanlar doğrultusunda üniversite tercihleri yapılarak doğru kararların ilk adımı atılmaktadır. Bu noktada tercih rehberi sizlere yardımcı olacak ve sınavlarda elde ettiğiniz puanlara göre seçim yapabileceğiniz üniversiteleri karşınıza bir liste halinde sunacaktır. Listenin içerisinde Türkiye’de bulunan bütün üniversitelerin kaç puanla, ülke sıralaması ve alım yapılacak puan türleri bulunuyor. Üniversite tercih rehberi ile ilgili soru işaretleri oluşturan birçok konuya bu yazımızda açıklık getirerek geleceğiniz için doğru tercihler yapma konusunda sizlere yardımcı olacağız.

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Üniversite tercihi yapma durumunda karşılaşabileceğiniz bazı sorunlardan kaynaklı olarak dikkat edilme gereken noktalar bulunuyor. Sağlıklı bir tercih dönemi geçirmek ve hedeflere en doğru şekilde ulaşmak için aşağıda belirtilen adımları en iyi şekilde uygulamanız gerekiyor.

  • Tercih dönemi başladıktan sonra YÖK tarafından öğrencilere rehber olmak amacıyla yayınlanan üniversite tercih rehberi kesinlikle ve kesinlikle dikkatli bir şekilde incelenmelidir.
  • Türkiye sıralamanıza en yakın olan üniversiteleri bir liste haline getirerek tercih rehberinde belirtilen özel koşulları not almanız sonuçlar açıklandığında üniversite ücretleri, zorunlu hazırlık gibi sürprizler ile karşılaşmanıza engel olacaktır.
  • Üniversite tercihlerinin yapılma sürecinde belki de en dikkat edilmesi gereken fakat her zaman öğrencilerin bu hataya sürekli olarak düştüğü puana göre tercih yapmaktır. Üniversite tercihlerini alan puanınıza göre değil, ülke sıralamasına göre yapmanız çok daha net sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Üniversite Tercihlerinde Rehberden Faydalanılmalı mıdır?
Üniversite tercihi yaparken bu konu hakkında bilgili bir insan veya tercih konusunda size yol gösterebilecek bir rehberden yardım almanız çok önemlidir. YKS ve TYT sınavlarının ardından bir seferlik tercih hakkınız olacağı için yapacağınız en ufak hata çalışmakla geçen koskoca senenizin bir anda yok olup gitmenize ve gelecekte istediğiniz mesleğe odaklı eğitime değil sevemeyeceğiniz bir eğitime sizleri zorunlu kılacaktır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına kesinlikle ve kesinlikle üniversite tercih rehberlerinden faydalanarak tercih yapmanız gerekiyor.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)