• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Üniversite Bölüm Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Üniversiteye geçiş sınavına girdiniz ve elinizde bir puanınız var. Sonrasında aklınıza bir soru takılıyor: Üniversite Bölüm Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bu sorunun cevabını da sizler için ayrıntılı olarak yanıtlamaya çalıştık.

Hayata adımın en önemli basamaklarından biri olan üniversite tercih dönemi, detaylı araştırma yapılması gereken bir dönemdir. ÖSYM tarafından bu dönemde bir tercih kılavuzu yayınlanır ki bu genelde temmuz, ağustos aylarında gerçekleşir. Bu kılavuzda üniversitelerin açtığı kontenjanlar yer almaktadır.


Sıralamalarınızla Tercih Yapın

Tercih edeceğiniz bölüm kafanızda net ise hangi üniversitelerde o bölüm var kaç kontenjanı var gibi bilgiler kontrol edilmelidir. Bu kılavuzlarda önceki yılın taban ve tavan puanları da yer almaktadır.

Elinizdeki puanla tercih yapmak yerine sıralamalarınıza göre tercih yapmak daha doğru bir adım olur. Sıralamalara göre girebileceğiniz üniversiteyi kestirmek daha kolaydır. Tercih yapacağınız üniversitenin devlet mi özel mi olduğuna da dikkat etmeniz önemli bir noktadır.


Üniversitenin Şartlarına Göz Atın

Tercih edebileceğiniz üniversiteleri sadece sıralamalarınıza göre yazmanız hata olur. Üniversite nerede yer alıyor, barınma ve yurt şartları ne durumda, orada yaşayabilir misiniz gibi soruları da kendi içinizde yanıtlamanız gerekmektedir.

Birçok üniversite şehre uzak köylerde, adeta dağ başı denilen ortamlarda yer alır. Öğrenciler yüksek oranda sıkıntı çekip geri gelmek istiyor ve birçoğu ortama ayak uyduramayıp geri geliyor.


Sevdiğiniz Bölümü Seçin

Ailenizin zoruyla herhangi bir bölüme gitmeyin. Kendi istediğiniz bölümü seçerek kendi yolunuzu belirleyin. Ailenizin isteğiyle bir yere kadar gidebilirsiniz. Ancak kendi isteğinizle gidemeyeceğiniz hiçbir yer yoktur. Eğer aklınızda herhangi bir bölüm yoksa para getirisi yüksek olan bölümleri seçebilirsiniz.

Mezun olduktan sonra işsiz kalmayı istemezsiniz. İşsiz kalmayacağınız bölümler arasında en başta sağlık sektörü bulunmaktadır. Sağlık, hukuk, Psikolojik Danışmanlık bölümleri öğrencilerin favorileri arasında olup en fazla çalışma fırsatı bulunan bölümlerdir.


Ek Tercih

Ek tercih dönemi normal tercihlerin bitiminden 1 ay sonra başlar. Bu tercihler kısıtlıdır ve üniversitelerin boş kalan bölümlerine göre ayarlanır. Çok az sayıda kontenjan verildiği için ek tercihlerde yerleşmek son derece zordur.
 
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)