• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Öneriler

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Öneriler
-​

Birçok üniversitenin bölümleri arasında yer alan Uluslararası İlişkiler Bölümü, dört yıl süren bir lisans programıdır. Bazı üniversitelerde hazırlık sınıfıyla birlikte beş yıllık bir eğitimi kapsayan ve EA puan türüyle öğrenci kabul eden bölümü, bu bölümde görevli bir akademisyene sorduk… İstanbul Rumeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü akademisyenlerinden Dr. Armağan ÖRKİ ile yaptığımız görüşmeden bölümü tanıyoruz…


Bölümden biraz bahsedebilir misiniz? Hangi adaylar için daha uygun, kimler severek bu bölümü okuyabilir?
Bölümün temeli aslında devletin varlığına kadar uzanıyor. Buna karşın genel görüş, bir bilim olarak uluslararası ilişkilerin, bugünkü bildiğimiz, modern ulus devletin başlamasıyla anlamlandığı yönünde. Bu da bizi 1648’de imzalanan Vestfalya Anlaşması’na götürüyor.

Bölüm, tarihle ve politikayla ilgisi olan herkesin ilgi gösterebileceği konular üstüne şekilleniyor. Ek olarak çok yönlü ve disiplinler arası olduğunu da söylemek gerek. Örneğin küresel çapta gelişen bir ekonomik krizin uluslararası ilişkiler açısından yorumlanabilmesi veya uluslararası hukuk temelinde günümüz sorunlarına bir çözüm getirilebilmesi gerekiyor. Farklı alanlarda ve farklı konularda kendisini geliştirebileceğine inanan gençlerin kolaylıkla başarı sağlayabileceği bir bölüm.


Peki dersler nasıl? Yani dört yıl boyunca neler okutuluyor?
Türkçe, İngilizce ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri tüm okulda zorunlu olarak sunuluyor ve bu dersler uzaktan eğitim ile veriliyor. Bölüme özel dersler ise Uluslararası İlişkilere Giriş ile başlayıp siyasi tarihten uluslararası ilişkiler teorilerine, uluslararası politik ekonomiden uluslararası hukuka kadar geniş bir yelpazede öğretiliyor. Ek olarak, farklı disiplinlerden dersler de müfredatta bulunuyor. Müfredatın da sürekli güncellenmesi ve diğer üniversitelerden daha etkin olması konusunda çalışmalar yapıldığını biliyorum.


Uluslararası İlişkiler okuyan birisi mezun olduğunda ne yapıyor peki?
Türkiye’de “İktisadi ve İdari Bilimler” ya da buna benzer şekilde isimlendirilen fakültelerde okuyanların aynı donanımda olduğuna dair kimi zaman iddialar bulunuyor. Bu doğru değil; çünkü sadece Uluslararası İlişkiler mezunlarının yetkin olabildiği alanlar var. Örneğin diplomatlık bunun en somut örneği. Dış İşleri Bakanlığı’nda görev almak veya farklı bakanlıkların yurtdışı temaslarında görevlendirilmek için bu bölüm mezunu olmak büyük bir avantaj. Mezunlar, aldıkları eğitimle bağlantılı olarak KPSS ile farklı iş alanlarında göreve başlayabiliyor. Dahası, benzer nitelikteki bölümlerden dersler aldıkları için bankalarda, sivil toplum kuruluşlarında, siyasi partilerde, çok uluslu şirketlerde, dış ticaret şirketlerinde görev yapabiliyorlar.


Öğrencilerin kendini geliştirmesi için tavsiyeniz var mı?
Birincisi bölüm derslerine önem vermeleri ve dersler arasında olabildiğince eşit ilgi göstermeye odaklanmaları. En azından mezuniyetlerini başarılı bir şekilde tamamlamaları için bu önemli. İkinci olarak, bir uluslararası ilişkiler mezununun anadili Türkçe dışında bir dili daha okuyabilir, anlayabiliyor ve yazabiliyor olması gerekli. Yabancı film ve diziler, çeşitli uygulamalar ya da gerekirse kurs desteğiyle bu açıklarını kapatabilirler. İngilizce dersini en iyi notla vermiş bile olsalar, pratik yaparak dillerini canlı tutmalarında fayda var. Ayrıca hem Türkiye’deki dış ilişkilerle ilgili haberleri farklı kaynaklardan okumaları hem de yurtdışında olup bitenleri mümkün mertebe haber sitelerinden takip etmelerini önerebilirim. Güncel gelişmeleri yorumlayabilenler derslerde de başarılı olacaktır.


Dr. Armağan ÖRKİ hocama bize ve sizlere yardımından dolayı çok teşekkür ederiz.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)