• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Türkçe Uzun Paragraf Çözme Taktikleri 📄

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Öğrencilerin en çok zorlandığı konulardan biri de uzun paragraf sorularıdır. Uzun paragraflarda anlamanın haricinde zamanla da yarışmak zorunda kalınıyor. Doğal olarak pek çok kişi de sınav heyecanıyla birlikte uzun paragrafları tekrar tekrar okumak zorunda oluyor.

Bu durum hem hatalı şıkkı işaretlemeye neden olduğu gibi hem de saatlerin harcanmasına sebebiyet veriyor. Bu yüzden dolayıdır ki öğrencilerin sınavdan yüksek olmasının kilit noktalarından biri de uzun paragraf sorularını çözmekten geçiyor. Çünkü Türkçe dersine dair sorulan paragraf sorularının minimum 15 adet şeklinde olduğunu görebiliyoruz.

Bazen bu sayı ÖSYM bağlı olarak daha da fazla artabiliyor. Eğer ki Türkçe bölümünden başarılı puanlar almak istiyorsanız o zaman mutlaka paragraf çözme taktiklerini bilmeye başlamalısınız. Sınava hazırlanan öğrencilerin işine çok fazla yarayacağını düşünmüş olduğumuz Türkçe uzun paragraf çözme taktikleri ile zamanı en verimli şekilde kullanmaya başlayacaksınız.

  • Soru Kökünü Okumalısınız❓
Soru kökü atlanmadan mutlaka okunmalıdır. Çünkü soruda bizden ne istiyor daha iyi şekilde idrak etmeye başlamış olacağız. Soruyu okumadan direk olarak paragraf okumaya geçmek son derece hatalı bir davranış olacaktır.

Eğer ki böyle bir yol seçerseniz, paragrafı birkaç defa daha okumanıza neden olacaktır. Bu durumda size ister istemez zaman kaybettirmeye neden olacak bir durum olacak göze çarpıyor. Türkçe uzun paragraf çözme denildiği zaman mutlaka ilk soru okunmalı ve daha sonrasında da paragrafa geçiş yapılmalıdır.

  • Seçeneklere Göz Atmalısınız 👀
Paragrafı okuduktan sonra hemen seçeneklere göz atmaya başlayın. Seçeneklerde, paragraf göre anlamca en yakın 2 şık olacaktır. Doğal olarak bu durum sizi bocalayabilir. Bu sebepten dolayıdır ki seçenekte iki şıkta neyden bahsediyorsa, paragrafı baştan yeniden okumadan yalnızca göz gezdirin. Böylece seçeneklerde ki cevaba göre doğru olanı bulup işaretleyeceksiniz. Bu durum aynı zamanda da sizlere hız kazandırmaya yardımcı olacak.

Soruları bundan böyle daha seri bir şekilde yapmaya başlayacaksınız. Soru çözen öğrencilerin en çok yaptığı hatalar arasında ise soru da olumlu mu yoksa olumsuz bir ifadeye mi yer verilmiş dikkat edilmiyor. Haliyle yapılan dikkatsizlikler, yanlış şıkkın işaretlenmesine neden oluyor.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)