• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Tarih Dersinde Yüksek Net Nasıl Çıkarılır? 📚

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Tarih, en az matematik kadar çoğu kişinin korktuğu derslerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu öğrenciler Tarih dersine karşı karamsar bir yaklaşım içerisinde. Bu yüzden dolayıdır ki soru çözerken isteksiz davranışlar, doğru cevapların bulunmasını da engellemeye neden olmaya başlıyor. Eğer ki Tarih dersinde başarılı olmak istiyorsanız, kesinlikle ezber yapmamanız gerekiyor. Zaten yaşanılan olaylar anlatıldığı için Tarihsel sahneleri gözünüzde canlandırmak, sanki o anı yaşıyormuş gibi hissetmek daha hafıza da yer edinmesi açısından önemli olacaktır. Bu yazımızda Tarih sorularında zorlanan ve yüksek net çıkarmak isteyenlere pratik bilgiler ışığında yardımcı olacağız.

  • Tarih Konularını Not Tutarak Çalışın 🗒
Tarih konuları, çok çabuk şekilde unutabilirsiniz. Bu yüzden dolayı daha uzun süre hafıza da yer etmesi açısından not tutmanız fayda sağlayacaktır. Ayrıca 2 farklı kaynak kitabından soruları çözmeye de dikkat edin. Soru Bankası, aynı yazara ait değil farklı bir yazarın kaleminden hazırlanmış olmalıdır. Her ne kadar çözdüğünüz soruları yanlış yapmış olsanız bile dahi burada önemli olan faktörlerden biri de nerede hata yapmış olduğunuzu fark etmenizdir. Bu yüzden yanlış şekilde yaptığınız sorular üzerinde de tekrar tekrar durmalısınız.

  • Parçaya Bölerek Çalış ✏
Tarih dersinde yüksek net nasıl çıkartılır diye düşünenlerdenseniz, deneyeceğiniz bir başka yollardan biri de parçaları bölerek çalışmak olacaktır. Bu taktik, konuyu daha iyi şekilde anlamanız konusunda yardımcı olacaktır. Böylece karşınıza çalıştığınız yerden bir sor geldiği zaman ise zorlanmadan kolayca çözebilme şansına sahip olacaksınız. Konu Konu çalışarak gitmek ve hemen arkasından sorular çözmek, konuyu daha iyi anlamanıza yol açacaktır. Bu durumda, Tarih sorularını hem anlayarak hem de hızlıca çözmenize zemin hazırlamış olacaktır.

  • Çözemediğiniz Sorulara Geri Dön 🔙
Çözemediğiniz sorulara geri dönerek nerede hata yapmış olduğunuza bakın. Kesinlikle çözemedim diyerek atlama yapmayın. Çünkü çözemediğiniz sorular, hangi konu da eksik kalmış olduğunuz hakkında bilgi verecektir. Bu sayede yapamadığınız konuyu tekrar gözden geçirme şansına sahip olursunuz. Hatalarınızı düzeltme imkanı sağlayacağından dolayı gireceğiniz sınavda daha minimum hatalar yapmanıza neden olacaktır.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)