• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Sözel Puan ile Gidilebilecek Önü Açık Bölümler (Güncel Rehber)

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Sözel Puan ile Gidilebilecek Önü Açık Bölümler
Sözel puan türü üniversite sınavında zorluk derecesi en basit olan alandır. Bu puan türü Türkçe, tarih, coğrafya, felsefe grubu testlerinden oluşmaktadır. Adaylar bu testlerden yaptıkları netlere göre sözel puanı almaktadır. Bu sayede sözel puanı ile gidilebilecek bölümleri tercih listelerine eklemektedirler.

Sözel puanı ile gidilebilecek olan oldukça fazla bölüm vardır. Ancak bu bölümleri seçerken oldukça dikkatli olunmalı, gelecek vaat eden alanlar seçilmelidir. Aksi halde geleceğiniz için yanlış bir planlama yapmış olursunuz. Bu bölümlerin önü açıktır çünkü dijital sektörü ve öğretmenlik hiç bir zaman bitmeyecektir.


  • Öğretmenlik
Hiçbir zaman bitmeyecek bir meslek olan öğretmenlik hemen hemen sözel okuyan her öğrencinin hayalidir. Her yıl düzenli aralıklarda on binlerce atama yapılan öğretmenlik mesleği sözel puanı ile gidilebilecek önü açık bölümlerin başında gelmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta hangi branşın seçileceğidir. Çok fazla ataması olmayan branşların seçimi, okul hayatı bittikten sonra size meslek bulma konusunda olumsuz olarak yansıyacaktır. Son yıllarda oldukça iyi atama yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği tercih edilmelidir.

  • Basın ve Yayın
Basın ve yayın, gazetecilikten farklı olarak daha geniş bir mesleki yelpazeye sahiptir. Basın ve yayın sözel puanı ile alım yapan ve önü açık olan bir bölümdür. Basın ve yayın okuyan bir öğrenci mezun olduktan sonra; gazete, dergi, ajans, kanalların yanı sıra reklamcılarda ve teknolojik kuruluşlarda çalışabilmektedir.

Basın ve yayın bölümünde iş bulmak diğer alanlara göre biraz daha kolaydır. Öğrenim hayatı boyunca staja gittiğiniz yerde çalışmaya devam etme olasılığınız oldukça fazladır.

  • Fotoğrafçılık
Fotoğrafçılık bölümü de sözel puan ile gidilebilecek önü açık bölümlerden biridir. Öğrenim hayatı boyunca sürekli uygulamaya yönelik olan fotoğrafçılık bölümü, mezun olduktan sonra ciddi iş teklifleri alabileceğiniz bir bölümdür. Mezun olduktan sonra kendi bireysel şirketinizi kurarak da çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.


  • Radyo ve Televizyon
Radyo ve televizyon bölümü oldukça fazla tercih edilen sözel puanı ile alım yapan bir bölümdür. Bu bölüm genelde teorik derslerden oluşsa da mesleki anlamda uygulamaya ve tecrübeye dayalı bir alandır. Radyo ve televizyon mezunları da staj yaptıkları şirket ve kurumlarda rahatça iş bulabilmektedirler.
 
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)