• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Sınavlarda Türkçe Netimi Nasıl Arttırabilirim? (Güncel Rehberlik)

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Sınavlarda Türkçe Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?
ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda en çok katsayıya sahip olan test türü Türkçe'dir. Türkçe testi oldukça fazla bir getiriye sahip olmasından dolayı uzmanlar tarafından çok dikkatli bir şekilde hazırlanmaktadır. Türkçe sorularının en önemli özelliği kişiyi şıklar arasından bırakması ve çeldirici şıkları içerisinde bulundurmasıdır. Testi çözmeye başlayan öğrenciler bu çeldirici şıklar arasında oldukça fazla zaman harcamakta ve bazı durumlarda testi yetiştirememektedir. Şimdi hep birlikte Türkçe testinde net arttırma yöntemlerine bakalım…


Sınavlarda Türkçe Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

  • Sınavı Çözmeye Türkçe Testinden Başlayın
Sınav anında birçok öğrenci heyecanlıdır ve buna bağlı olarak da panik yapmaktadır. Testi yetiştirememe korkusu, soruların kolay mı, zor mu oluşu bu panik durumunu tetiklemektedir. Ancak siz sakin kalmalı ve en güvendiğiniz testten başlamalısınız.

Sınavı çözmeye Türkçe testinden başlamanız başarı olasılığınızı oldukça arttıracaktır. Sakin ve yorulmamış bir kafa ile teste başlamak uzun paragraf sorularını çözmede oldukça yarar sağlayacaktır. Soruları daha kolay anlayarak çeldirici şıkları daha rahat görebilmeniz soruyu doğru yapmanıza yardımcı olacaktır.

  • Bol Bol Kitap Okuyun
Kitap okumak size hızlı okuma alışkanlığı kazandıracaktır. Bu sayede uzun soruları daha hızlı olarak okuyabilirsiniz. Soruları hızlı, seri ve anlamlı okumanız size zaman bakımından çok yarar sağlayacaktır. Ayrıca kitap okumanız sizin kelime dağarcığınızı genişletecek ve sınav anında metin içinde farklı kelimelerle karşılaştığınızda zorlanmadan okuyabilecek ve anlayabileceksiniz. Bunların yanında kitap okuma alışkanlığı gözlerinizi hızlı kaydırmalara alıştıracaktır. Bu sayede cümle geçişleri oldukça hızlanacaktır.

  • Önemli Yerlerin Altını Çizin
Metinleri okurken önemli bulduğunuz yerlerin altını çizmeniz sorunun cevabını metin içinde ararken size zaman kazandıracaktır. Bu sayede soru kökünü okurken "evet ben buranın altını çizmiştim" diyerek kolayca aradığınız cevabı uzun metin içinde bulabileceksiniz. Ayrıca kelime ve cümlelerin altını çizme alışkanlığı kazandığınızda farklı aktiviteler yaparken de size yarar sağlamaktadır.

Ancak kelime ve cümlelerin altını çizerken çok fazla bastırmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde altını çizdiğiniz kelime ya da cümle görünmeyecek kadar karalanabilmekte ya da kağıdınıza zarar verebilmektedir. Bu da soruyu tekrar okurken size zaman bakımından olumsuz yansıyacaktır.
 
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)