• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Sınava gidileceği gün neler yapılmalı?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Herhangi bir sınava giderken sınava gidecek adaylar çok heyecanlı olur ve o gün neler yapılması gerektiği konusunu ayrıntılı araştırır. Bizler de sınava gidileceği gün neler yapılmalı? Sorusunu sizler için yanıtladık.

Sınava Gidileceği Gün Neler Yapılmalı?

Öncelikle heyecanınızın yatışması adına bir önceki gün ders çalışılmamalı ve sakin yürüyüşler yapılmalıdır. Uykunun iyi alınması için erken yatılmalı ve yemek öğünlerine dikkat edilmelidir. Bunlar bir sonraki gün sizi aktif tutmaya yarayacak olan faaliyetlerdir. Aşırı yağlı yemeklerden kesinlikle bu dönemde uzak durmalısınız.

  • Sağlık Açısından Bakıldığında
Sınava gideceğiniz günün sabahına evde iki adet alarm kurmanız mantıklı olur. Çünkü zamanında uyanmak stresinizi ve heyecanınızı azaltacaktır. Uyandıktan sonra kahvaltınızı iyi bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Yumurta, peynir, zeytin, reçel gibi hafif şeyler yenmelidir. Çay, kahve veya gazlı içeceklerden uzak durup ıhlamur, adaçayı gibi faydalı bitki çaylarına yönelmelisiniz.

Alışık olmadığınız bir gıda türünü denemenizi de hiç tavsiye etmem. Midenize dokunabilir ve ardından sınav boyunca sizi rahatsız edebilir. Yağlı yiyeceklerden o gün neredeyse hiç yememelisiniz. Sınav öncesi kan şekerinizde dalgalanma olmaması açısından şekerli besinler yemenizi tavsiye ederim. Sınav esnasında ise yanınızda mutlaka su bulundurmalısınız.

  • Psikolojik Açıdan Bakıldığında
Psikolojik olarak stresten uzak kalmanın yanı o güne zamanında uyanmaktır. Geç kalacağım kaygısından uzak olarak güne başladıktan sonra yanınıza aldığınız kimlik, su, giriş belgesi gibi eşyaların tam olması da sizi iyi hissettirir. Sınava gireceğiniz yerin önceden gidilip görülmüş olması da stresinizin azalması için son derece faydalıdır. Kesinlikle son 1 günde ders çalışıp kendinizi zorlamayın.

Bu kafanızın daha da karışmasına sebep olur. Aklınızda sizi rahatsız edecek bir sorun varsa gözünüzü kapatın güzel geleceğinize odaklanıp derin bir nefes alın ve ardından gülümseyerek yolunuza devam edin. Aklınızda hiçbir kötü bilgiye ve karamsarlığa yer vermeyin. Kendinizi en iyisini yapacağınıza dair motive edin. Eğer çok çalışmışsanız bu sizin daha da strese girmenize sebep olur bu yüzden rahatlamak için kendinize inanın. Az ders çalışanların kazanmak gibi bir dertleri zaten yoktur ve bu yüzden çok büyük streslere girmezler.
 
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)