• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Sınav kaygısını azaltmak için neler yapılabilir?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Sınav kaygısı nedir?
Sınav süreci yaklaşırken sınav kaygısı ile alakalı pek çok soru sorulmaktadır. Bizler de sınav kaygısı nedir? Sorusuyla başlayarak konunun derinliklerine doğru yol alıyoruz. Kaygı genel anlamıyla başa çıkılması güç durumlarda kişinin kendisini yetersiz ve güçsüz hissetmesi halinde yaşadığı duygudur. Özel olarak sınav kaygısı ise sınav hazırlığında olan öğrencilerin yeteri kadar çalışmadıkları, çalışmak isteseler de zamanın darlığı nedeniyle yetişemeyecekleri, öğrendikleri bilgileri ise sınavda kullanamayacaklarına dair korkularıdır.

Öğrencilerimizde veya kendimizde sınav kaygısı olup/olmadığını nasıl anlayabiliriz?
Sınav günleri yaklaşırken duygusal olarak karamsarlık, korku, gerginlik, sinirlilik ve panik duyguları içinde olmak kaygılı olduğunuzu gösterebilir. Fizyolojik olarak ise artan kalp ve nefes alış-veriş hızları, terleme, ateş basması, baş ağrısı, baş dönmesi ve karın ağrıları kaygı belirtileridir. Davranışsal olarak da kişide sınavlardan ve ders çalışmaktan kaçınmak gözlenebilir.

Hangi davranışlar ve durumlar sınav kaygısına sebep olabilir?
Ailelerin çocuklarından çok yüksek beklentileri olması, bireyin kişilik özelliklerinin depresyona eğilimli, mükemmeliyetçi veya rekabetçi olması, bireyin kendi başarısızlığına kendini inandırması sınav kaygısına sebep olabilmektedir.

Sınav kaygısıyla baş edebilmek için neler yapmak gerekir?
Öncelikle bireyin kaygı nedenini saptaması gerekir. Bu neden çoğunlukla sınava yeterince hazırlanmamış olmaktır. Bunun çözümü ise yine bireydedir. Birey kaygısı olduğunu hissediyor ve sebebini de biliyorsa en kısa zamanda kendine bir çalışma programı hazırlamalı ve uymalıdır.

Başka bir neden ise çaresizlik hissidir. Başarısızlığın sebebini kendinde değil de sınavın zorluğu gibi sebeplerde bulan bireyler çaresiz hissederler. Bu bireyler 'Ne yaparsam yapayım başarılı olamayacağım' düşüncesi ile kendilerini ve vakitlerini tüketirler. Bu hisle başa çıkabilmek için birey kendine dürüst olmalıdır. Bir sınavdan düşük not almanın da yüksek not almanın da kendi elinde olduğunu kabul etmelidir.

Başarısızlık korkusu da kaygı oluşumunda önemli bir etkendir ve bir çok etken ile ortaya çıkabilmektedir. Örneğin ailenin çocukları üzerindeki beklentileri bazen baskıya dönüşebilir ve kişi kendisini yetersiz ve başarısız hissedebilir.Bu durumda çevresinin de desteğini alarak sınavların her şey olmadığı ve telafi edilebileceği telkin edilmelidir.

Birey sınav öncesi günlerde her zamanki rutinine devam etmeli, beslenme ve uyku düzenini değiştirmemelidir. Son iki- üç gün çalışma telaşından uzaklaşıp kendisiyle ve ailesiyle vakit geçirmelidir. Mümkün ise sınav yeri önceden gidip görülmelidir. Sınav esnasında ise bir soruda uzun uzun beklememeli, diğer sorulara geçmelidir.
 
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)