• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Pandemi sürecinde nasıl ders çalışılmalı?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Herkesin evine kapandığı bugünlerde pandemi sürecinde nasıl ders çalışmalı? Sorusu sık sık araştırılıyor. Yazımızda pandemi sürecinde ders çalışanlara detaylı açıklamalarda bulunduk.

Kütüphanelerin kapanması, okulların kapanması ve kursların kapanmasıyla öğrenciler tüm çalışmalarını evden götürmeye başladı. Peki bu süreçte neler yapılmalı?

  • Fırsata Dönüştürün
Öncelikle psikolojik olarak kendinizi rahatlatın. Herkesin sizinle eşit koşullara sahip olduğunu unutmayın. Bu zor süreci kendiniz için bir fırsata dönüştürün. Okula, kursa gitmek için ekstra otobüse binip yorulmanıza gerek yok. Hele ki İstanbul şartlarında birçok öğrenci trafikte yoruluyordu. Artık kafanız rahat ve tek odaklanmanız gereken şey var: Sınav.

  • Odanızı Düzenleyin
Sınava çalışmaya başlamak bir düzen ister ve siz de odanızda bir ders çalışma köşesi yapın ve kesinlikle odanızı temizleyip düzenleyin. Karışık bir oda sizi bunaltır ve gözünüzü yorar. Sürekli aklınıza bir şeyler takılır, gözünüze bir şeyler takılır. Odanızı düzeltmek size gerçekten iyi gelecek.

  • Ders Programı Yapın
Kendinize ait bir ders programı yaparak günlük çalışma saatlerinizi ayarlayın ve o programın dışına çıkmayın. Birçok kişi program yapar ama uygulama kısmında yenik düşer. Programınızı uygulayabileceğiniz şekilde yapın. Kendinizi motive edebilecek boşluklar da yaratmayı unutmayın.

  • Sağlığınıza Dikkat Edin
Bu dönemde uyku düzenine ve yediklerinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Kafanızın çalışmasını istiyorsanız yağlı yiyeceklerden uzak durup günlük 8 saatlik uykunuzu alın. Pandemi sürecinde bozulan uyku düzenleri ders çalışma önünde büyük engel oluşturuyor. Kahveyi fazla tüketmekten mutlaka kaçının.

  • Ders Çalışırken Müzik Dinlemeyin
Birçok kişinin müzik dinleyerek ders çalıştığını biliyoruz. Bu beyninizi yormaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Neden kendinizi iki katı yormaya çalışıyorsunuz? Sakince sorularınıza odaklanın veya konu çalışıyorsanız konu çalışmanıza odaklanın. Kendinize eziyet etmeyin.

  • Uyumadan Önce
Uyumadan önce kısa bilgileri okumanın çok faydası bulunmaktadır. Uykudan önce tekrar eden konular uzun süre akılda kalabiliyor. Uyumadan önce kitap okumak sizi dinlendirebilir ama sınava çalışan bir kişinin kitap okumakla zaman kaybetmemesi bunun yerine konu tekrarları yaparak uyuması çok daha faydalı bir iş olur.

Mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal
 
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)