• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölüm Tanıtımı

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
Nazilli
11
Sınıf
Lise Mezunu
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜM TANITIMI ve PUANLARI

Özel eğitim öğretmenliği dört yıllık bir lisans programıdır. Programın amacı nitelikli özel eğitim alan öğretmenleri yetiştirmektir. Ülkemizde yaklaşık olarak 35 devlet ve vakıf üniversitesinde bulunan özel eğitim öğretmenliğinde, her yıl ortalama 5 bin öğrenci kontenjanı açılmaktadır. Açılan kontenjan sayısı son yıllarda artarak devam etmekle birlikte, bunun sonucunda bölümdeki akademisyenlere duyulan ihtiyaç da artış göstermektedir.

Özel eğitim öğretmenliği, diğer öğretmenlik programlarından daha fazla uygulamaya dayalıdır. Temelinde davranışçı kuram yatan özel eğitim bölümü, zihinsel, fiziksel, görme, işitme, otizm gibi farklı yetersizliklere sahip bireylerin daha kaliteli eğitim almalarına hizmet etmektedir. Bu alanda yetişen öğretmen adayları, eğitim hayatlarında her yetersizlik türü hakkında dersler görüp mesleki hayata hazırlanmaktadır. Öğretmen adayları teorik derslerin yanı sıra uygulama dersleri de alarak öğrenim görürken alandaki çalışmaları, ortamı ve vakaları daha yakından görme fırsatı bulabilmektedir. Öğretmen adaylarına sunulan bu uygulama eğitimleri sayesinde adaylar mesleki hayatlarına daha kolay adapte olabilmektedirler.

ozel-egitim-ogretmenligi-bolum-tanitimi.jpg

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Puanları

Her yıl 5 bin öğrenci kontenjanına sahip özel eğitim öğretmenliği, diğer öğretmenlik programlarından farklı olarak biraz daha yüksek taban puanlara sahiptir. Ulaşılması zor olan bölüm, öğretmenlik programı düşünen öğrenciler için oldukça caziptir. Taban puanlara bakıldığında en küçük taban puana sahip olan devlet üniversitesi Aksaray Üniversitesi'dir. Aksaray Üniversitesi özel eğitim öğretmenliği bölümü puanı 395,53111'dir.

En yüksek tavan puana sahip olan devlet üniversitesi ise Hacettepe üniversitesidir. Hacettepe Üniversitesi özel eğitim öğretmenliği puanı 436,82388'dir. Oldukça yüksek puana sahip olan Hacettepe Üniversitesi özel eğitim öğretmenliği ülkemizdeki alana dair en kaliteli eğitim veren üniversitedir.

Vakıf üniversitelerine bakıldığında 10’dan fazla vakıf üniversitesinde özel eğitim öğretmenliği programı bulunmaktadır. Burslu olma durumuna göre değişiklik gösteren taban puanları, devlet üniversitelerine oranla oldukça düşüktür. Puanı yetmeyen ancak özel eğitim öğretmeni olmak isteyen öğrenciler için düşük tutulan puanlar sayesinde her yıl bine yakın öğrenci vakıf üniversitelerine alınmaktadır. Vakıf üniversitelerinde puanı en düşük olanlar özel eğitim öğretmenliği bölümünü ücretli bir şekilde okumak isteyen öğrencilerdir.

• Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)