• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

ÖSYM’nin Tüm Sınavlarında Başarılı Olmanın Sırrı

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
ÖSYM’nin Tüm Sınavlarında Başarılı Olmanın Sırrı
Öğrencilik hayatımız ve meslek hayatımız derken, defalarca ÖSYM’nin hazırlamış olduğu sınavlara girip çıkıyor ve sınavlara umutlarımızı bağlıyoruz. Başarılı olmayı çok isterken gerek kaygı, gerek yapamam endişesi, gerekse yanlış çalışma, umduğumuz sonucu getirmiyor ve elimizde yine bir hayal kırıklığı olarak bulunduruyoruz ÖSYM sonuç belgesini.

Bu sınav artık son olsun, doğru çalışmayı öğrenelim birlikte.

Altın kural 1: ÖSYM konu bilgisini ölçmez, soruyu yapıp yapamadığınla ilgilenir!

Ama nasıl, konu bilmeden nasıl soru çözeceğiz, benim tek tek yazmam lazım, notlar çıkarmam lazım diyorsunuz. Haklısınız, çünkü hep böyle gördük. Hep yazdık, sayfalarca, defterlerce, günlerce yazdık. Yazarken unuttuk bir de. Yazmayı bırakın, hemen şimdi.

ÖSYM tüm sınavlarını çoktan seçmeli sistemle yapar, soru çözmeden başarılı olamazsınız.

Soru çözerken konu öğrenilir mi?
Soruyu sadece çözüp ya da çözemeyip geçmek elbette size bir şey kazandırmayacak. Çözdüğünüz soruları analiz edip hangi konuyu ne kadar anladığınızı tespit etmeniz gerekiyor. Bu yüzden tek bir defter edinerek yanlış yaptığınız soruları yazın. Bu yazdığınız sorular ileride sizin için emniyet sibobu olacak. Yanlış çözdüğünüz ya da anlamadığınız soru eksik olduğunuz konuyu gösterir. Böylece hedef atışı yapmış olursunuz. Dönüp sadece anlamadığınız kısma çalışma şansınız olur.

O halde altın kural 2: yalnızca yanlışlarını analiz et!

Ne kadar soru çözmeli?
Günlerce, haftalarca konu çalışmak gibi bir alışkanlık edindikten sonra soru çözme alışkanlığı zor kazanılır. Ama kazanılır. Sınava kadar 10.000 ve katları kadar soru çözmekten bahsediyoruz. Yok, yok yanlış duymadınız. Soruyu görünce şıklara bakmadan doğruyu söyletecek kadar soru çözeceksiniz.

ÖSYM’nin her sınavında aynı yöntem işe yarar mı?
Yapılan araştırmalar, istatistikler ve elde edilen sonuçlar neticesine evet her sınavında işe yarar. Soru kalıbı dediğimiz kalıplar değişmez ortalama aynı kalıplarda soru hazırlığı yapılır, soru kalıbı analizleri yıllardır yapılıyor üstelik bu noktada şüpheye düşecek, sorgulayacak bir durum yok aslında.

Yöntemin işe yarar olup olmadığını görmek için daha önce hiç çalışmadığınız bir konunun testlerini alın elinize, bir konudan 300 ile 500 arası test çözün. ( soruları analiz ederek) son teste geldiğiniz de doğru cevap sayınızın kendiliğinden arttığını göreceksiniz.
 
  • Beğen
Tepkiler: Gökbörü

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
  • Beğen
Tepkiler: Gökbörü

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)