• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

LGS sınavı için hangi dersler daha önemlidir?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
LGS NEDİR?

Yaklaşan sınav döneminde pek çok öğrenci LGS nedir? Sorusuyla ilgili araştırmalar yapmaktadır. LGS sınavı, Liseye Giriş Sınavı demektir. 2018 yılına kadar TEOG olarak bilinen sınavın adı LGS olarak değiştirilmiştir. LGS sınavına 8.sınıf öğrencileri girmektedir.

Liseye gidebilmek için girdikleri bu sınavda aldıkları puanlara göre Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Meslek Lisesi ve Diğer dengi okullara yerleştirilmektedirler. LGS’de iki şekilde öğrenci yerleştirme vardır. İlk olarak adrese bağlı yerleştirme yani sınavsız, ikinci olarak da sınavla puanına göre yerleştirme. Tabii sadece LGS puanı değil okuldan mezun oldukları puanda çok önemlidir. LGS sınavı lise hayatınızı belirleyici en önemli sınavdır.


LGS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

LGS
sınavına 8. sınıf öğrencileri girmektedir. Liseye girişlerinde okullarını belirlemek adına bu sınav sistemine girerler. Sınava girebilmek için örgün sistemde ortaöğretimde okuyor olmanız ve T.C. vatandaşı olmanız gereklidir.

LGS sınavı için başvurular her yıl Nisan ayı içerisinde belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Tabi başvuru yapmadan önce sitemde bulunan bilgilerinizin güncel olup olmadığına dikkat ederek başvuruda bulunmalısınız.

Okul müdürlükleri bu durumu güncellemekle mesuldürler. Fotoğraflı olan LGS sınav giriş belgeniz okul müdürlüğünce onaylandıktan sonra sizlere teslim edilecektir. Sınavlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafında yapılmaktadır.


LGS SINAVI İÇİN HANGİ DERSLER DAHA ÖNEMLİDİR?

LGS sınavının ilk bölümü sözelden oluşan toplam 50 soru için 75 dakika, ikinci bölüm için ise 40 soru bulunan 80 dakika verilmektedir. Birinci sözel oturumda; Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil soruları; ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleriyle ilgili sorular bulunmaktadır.

Soru dağılımlarına bakıldığında en fazla Türkçe ve Matematik alanlarında olduğundan dolayı katsayı olarak da sizlere en çok puanı sağlayacak olan bu dersler olacaktır. O yüzden LGS sınavı için ağırlıklı olarak Türkçe ve Matematik derslerine ağırlık verilmelidir.

Türkçede çıkacak olan konulara baktığımızda; Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Yazım Kuralları, Fiilimsiler, Noktalama İşaretleri, Söz Sanatları, Deyimler ve Atasözleri, Metin Türleri; Matematikte ise; Çarpanlar ve Katlar, Kareköklü İfadeler, Veri Analizi, Basit Olayların Olma Olasılığı, Üslü İfadeler, Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler konularına çalışılması gerekmektedir.
 
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)