• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

KYK Burs/Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? (GÜNCEL)

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
KYK BURS/KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun üniversite öğrencilerine sunduğu imkanlardan biri de öğrencileri öğrenim hayatları boyunca maddi açıdan desteklemektir. Sunulan bu maddi destek hizmeti yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilmektedir. Başvuru yapmak isteyen üniversite öğrencileri E-Devlet sistemi üzerinden KYK burs/kredi başvurusu yapabilmektedir.


kyk-burs-kredi-basvurusu-nasil-yapilir.png

KYK BURS NEDİR? NASIL BAŞVURULUR?

KYK bursu
, durumu geri ödemeye elverişli olmayan, maddi açıdan zorda olan öğrencileri desteklemek için verilen devlet bursudur. KYK bursu almaya hak kazanan öğrenciler öğrenim hayatları boyunca her ay düzenli olarak kendilerine açılacak olan hesaptan bu maddi desteği çekebilmektedir. Aynı zamanda burs alan öğrenciler aldıkları maddi desteği öğrenimlerini tamamladıktan sonra geri ödememektedir. Geri ödememe durumu KYK bursunu oldukça cazip kılmaktadır.

KYK bursu başvurusu E-Devlet üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun açıldığı tarihler aralığında gerçekleştirilmektedir. Bursa başvuru yapmak isteyen öğrenciler E-DEVLET üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun hizmet sayfasına giriş yaparak başvuru ekranını görüntüleyebilmektedir. Çıkan başvuru ekranında kişisel bilgileri ve aile gelir durumu hakkında bilgileri girerek başvuru işlemi gerçekleştirilmektedir.KYK KREDİ NEDİR? NASIL BAŞVURULUR?

KYK kredisi, üniversiteye geçen ya da üniversiteler de okuyan ve daha önce Kredi Yurtlar Kurumu'nun maddi desteklerinden yararlanmamış öğrencilere verilmektedir. KYK kredisi almak burs almaktan daha kolaydır. Kredi alan öğrenciler aldıkları maddi desteği öğrenim hayatları bittikten sonra geri ödemek durumundadırlar. Kredi alan öğrencilere geri ödemek için 2 yıl gibi bir süre verilmektedir. Bu süre zarfında herhangi bir işi, sigortası olmayan öğrencilerden geri ödeme talep edilmemektedir. Eğer mezun olan öğrenci bu 2 yıl içerisinde herhangi bir sigortalı işe girer ve devamlı gelir elde etmeye başlarsa aldığı krediyi geri ödemesi istenmektedir. Alınan kredi miktarına göre bir geri ödeme tutarı belirlenir ve bankaya yatırılması istenir.

KYK kredi başvurusu Kredi yurtlar kurumunun E-Devlet üzerinden belirlediği tarihlerde yapılmaktadır. Maddi destek almak isteyen öğrenciler, KYK'nın başvuru ekranına erişerek gerekli bilgileri doldurduktan sonra başvurularını tamamlayabilmektedirler. Yine Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun belirlediği tarihte kredi ve burs başvuru sonuçları açıklanmaktadır. Başvuran öğrenciler bu ekranlardan sonuçlara erişim sağlayabilmektedir.

-
Bu yazımızdan da KYK Kredi Borçları Silinecek mi? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
 
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)