• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

KPSS sınavına çalışırken nelere dikkat edilmeli?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Üniversite mezunlarının en fazla merak ettiği KPSS sınavına çalışırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna ayrıntılı yanıtlar vermeye çalıştık.

kpss-sinavina-calisirken-nelere-dikkat-edilmeli.jpg

  • Plan Yapın
Her şeyin başı iyi bir planla başlar. Burada mezun olduğunuz bölüme göre KPSS çalışma planınız da şekillenmektedir. Örneğin, öğretmenlik bölüm mezunları 3 ayrı sınava girdiği için geniş çaplı bir programa ihtiyaç duymaktadır. Program içerisinde konu anlatımı, soru çözümü saatlerinin ayrı olması ve dinlenme alanlarının da iyi belirlenmesi gerekir. KPSS en zorlu sınavdır ve ciddi bir çalışma ister. Günde en az 5 saat çalışmak gereklidir. Eğer yavaş çalışan biriyseniz bu süreç uzayabilmektedir.

  • Çalışma Ortamı
Çalışma ortamınızın sade ve ders odaklı olmasına dikkat edin. Eğer çocuğunuz vs varsa bu süreçte onlardan biraz uzak kalmanız gerekmektedir. Bu yüzden gece çalışmalarınız uzayabilir. Çalışma ortamında kesinlikle kitaplarınız düzen içinde olmalıdır. İhtiyacınız olan kitaba direkt olarak ulaşabilmeniz, çalışma hızınızı arttırır.

  • Matematik Sorununu Aşın
KPSS sınavında matematik olmazsa olmazdı. Herkes mutlaka matematik yapmalıdır. Ben yapamam çalışmayayım diyenler hata eder. Çünkü diğer sorular verilen zamanda biter ve boş kalmak yerine matematik sorularına bakıp netlerinizi arttırabilirsiniz.

  • ALES Paragraf Soruları Çözün
ALES kitapları ciddi kaliteli paragraf soruları içermektedir. Bu paragraf sorularını çözen KPSS sınavındaki paragraf sorularında hiçbir sıkıntı çekmez. Çıkmış ALES sorularını tüm KPSS çalışanların çözmesini tavsiye ediyorum.

  • Online Ders Yardımı
Eğer kursa vs gidemiyorsanız ve ciddi oranda birilerine soru sormaya ihtiyacınız varsa çok cüzi miktarlara verilen online derslerden yardım alabilirsiniz. Sadece video izleyerek öğrenebiliyorsanız ve soru sormanız gerekmiyorsa o zaman internet ortamındaki ücretsiz videolardan faydalanabilirsiniz.

  • Farklı Kaynaklar
Bu süreçte ne kadar farklı kaynaktan soru çözerseniz o kadar iyi olur. Çünkü sorular farklı bakış açıları tarafından hazırlandığı için yorum gücünüzü geliştirir. Tek bir markanın kitaplarını alıp çözmek doğru değildir.

  • Çok Soru Çözün
KPSS çalışanlar çoğunlukla konulara hakim olup soruları doğru yanıtlayamadıklarından muzdariptir. Bu yüzden çok fazla soru çözülmesi ve farklı sorular görülmesi sorulara olan bakış açınızı geliştirecektir.
 
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)