• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

KPSS İktisat Nasıl Çalışılır?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
İktisat dersi, KPSS A grubunda en çok zorlanılan derslerin başında gelmektedir. Birçok aday okumuş olduğu üniversitede dersin temellerini oturtamadığı için ya da yeterince görmediği için bu konuda zorluk çekmektedir. Bu ders zor olduğu kadar da en yüksek katsayıya sahip olan derslerden biridir. Bu yüzden bu derste yapacağınız her bir soru sizi diğer adayların önüne geçirecektir.

İktisat dersi, aynı matematikte olduğu gibi zaman ve özveri isteyen bir derstir. Düzenli ve disiplini bir şekilde, her gün üstüne koyarak ara vermeden ilerlemeniz gerekiyor. Sabırlı olmalı ve zamanla çok daha iyi noktada olacağınızı unutmamalısınız.

İktisat dersi A grubunda üç ana kısımdan oluşuyor. Bunlar; Mikro, Makro ve Dörtlü İktisat dediğimiz kısımlardır. Adayların bazıları makroda iyiyken bazıları ise sadece mikroda iyi oluyorlar. Genel anlamda iyi seviyede olanlar ise maalesef ki çok az bir kesim.

KPSS İktisat Dersine Nasıl Çalışılır?
KPSS iktisat nasıl çalışılır
sorusunu cevap vermeden önce şu sıralama ile çalışmanız gerektiğini bilmekte fayda var;
  1. Mikro İktisat
  2. Makro İktisat / Para Banka
  3. Dörtlü İktisat

Öncelikle mikro ile başlamanız gerekmektedir. Mikro’dan sınavda karşımıza 12 soru çıkacak. Eğer kursa gidiyorsanız derslerde mutlaka not almalı ve günün sonunda öğrendiklerini gözden geçirip, tekrar etmelisiniz. Tekrarlardan hemen sonrada unutmadan soru çözmeniz gerekiyor. Eğer kursa gitmiyorsanız internetten yada diğer kaynaklardan çalıştıktan sonra yine soru çözmeniz gerekiyor. Soru çözümündeki en önemli nokta doğru ya da yanlış yapmanız değil, yaptığınız soruların cevaplarını incelemeniz, hangi seçeneğin neden yanlış olduğunu anlamanız gerekir.

Mikro iktisat bölümünü geçtikten sonra vakit kaybı yaşamadan makro dersine geçiş yapmanız gerekiyor. Makro dersine geçiş yapmadan önce “İktisadi Düşünceler Tarihi” dersine 1-2 gün ayırabilirseniz makroda size oldukça fayda sağlayacaktır. Yine yukarıdaki gibi soru çözümlerine odaklanmanız gerekiyor. Unutmayın makro dersinden sınavda karşımıza 10 soru çıkacak.

Dersler arası geçiş sağladığınızda bile bir önceki çalıştığınız ders için soru çözümlerine devam etmeniz gerekir. Aksi taktirde diğer dersi çalışırken bir öncekini unutmaya başlayacak ve gerileyeceksiniz. Önceki dersten çözeceğiniz soru sayısını azaltabilirsiniz ama mutla çözmelisiniz.

Makro iktisat konusunu bitirdikten sonra ise bir sonraki konu olan Para – Banka konusuna geçiş yapmalısınız. Bu başlıktan sınavda 4 soru karşınıza çıkacaktır.

Son olarak ise geriye dörtlü iktisat kalıyor. Dörtlü iktisat: Uluslararası iktisat, kalkınma-büyüme, Türkiye ekonomisi ve İktisadi düşünceler Tarihi derslerini içinde barındırmaktadır. Bu kategoride çok fazla ders olması ve öğretmenler tarafından hızlı hızlı geçilmesi çabuk unutulmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden bu 4 başlığa ayıracağınız ekstra vakit size artı net olarak dönecektir.

Yukarıdaki önerileri göz önünde bulundurarak kpss iktisat nasıl çalışılır sorusuna cevap vermiş olduğumuzu düşünüyorum.

KPSS İktisat Önemli Noktalar
Bu dersteki bir diğer önemli nokta da doğru kaynak seçimi yapabilmektir. Sınav için ilk defa hazırlanan biri ile temeli olan ya da ikinci yılı olan öğrencinin aynı kaynakları çalışıp aynı sonuçları alması olası değil. Bu noktada herkesin seviyesine uygun, baskı hatası olmayan, açık dille yazılmış kaynakları seçmesinde fayda var.

KPSS sınavına çalışırken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Bir önceki yazımızda bunlar sizler için sıralamıştık. KPSS sınavına çalışırken nelere dikkat edilmeli yazımızı okuyabilirsiniz.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)