• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Evde En Verimli Ders Nasıl Çalışılır?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Evde En Verimli Ders Nasıl Çalışılır?
Herkesin evine kapandığı pandemi sürecinde evde nasıl ders çalışılır? Sorusuyla ilgili sorular daha da yaygınlaştı. Önceleri de evde ders çalışmak çok önemli bir konuydu ve günümüzde de bu konu çok fazla araştırılmakta. Bizler de sizler için evde nasıl ders çalışılır? Sorusuna ayrıntılı yanıtlar vermeye çalıştık.

  • Program Yapın
Planlı bir çalışmanın önünde hiçbir engel duramaz. Öncelikle yapmanız gereken iyi bir programdır. Programınızda hangi derse ne kadar zaman ayırabileceğiniz ve kaç saat aralıklarında bunları yapabileceğiniz muhakkak yazılmalıdır. Olabildiğince bu programa bağlı kalacağınız için uyabileceğiniz bir program olması faydalı olacaktır. Aynı zamanda programınıza küçük eğlenme alanları ekleyerek kendinizi motive edebilirsiniz. Ancak hangi sınava çalışırsanız çalışın günde en az 4 saat ders çalışmanız gerekmektedir.

  • Hız Yönetimi
Ders çalışma süreniz anlama hızınıza göre değişeceğinizden kendi hızınızı kendiniz ayarlamanız gerekmektedir. Eğer daha yavaş ders çalışıyorsanız bu hızınıza göre daha uzun süre ders çalışmanız anlamına gelir.

  • Uyku Düzeni
Uyku düzeninize dikkat etmeniz hem sağlığınız açısından hem de beyninizin daha iyi çalışması açısından çok önemlidir. Yetersiz uyku dikkat bozabileceği gibi odaklanma hızınızı da düşürecektir. Aşırı uyku da beyin hücrelerinizi öldürerek bilgilerinizi hafızanızda tutmanızı engelleyecektir. Eğer uykunuzun yetersiz olduğunu hissediyorsanız 15 dakika kadar bir ara uyku çekebilirsiniz.

  • Odaklan
Derse başlarken aklınızda olan farklı bilgileri atabilmeyi başarmalısınız. Derdiniz, sıkıntınız ne olursa bunları bir kenara bırakıp derse odaklanmalısınız. Eğer odaklanamıyorsanız birkaç dakika dinlenin, bir şeyler için ve kendinize gelin.

  • Dikkat Dağıtan Eşyalardan Kurtul
Evdeki kişisel masanda ve odanda gereksiz olan eşyalar seni sıkıntıya sokabilir ve bunaltabilir. Mümkün olduğunca sade ve ders odaklı bir ortam kurmaya çalış. Masanda kitap, kalem, defter gibi ders ile alakalı malzemeler dışında hiçbir malzeme kullanma. Telefonundan uzaklaş ve aşırı sosyal medya bağımlısıysan hesaplarını bir süre dondur.

  • İyi Bir Ders Masası
Ders masan geniş ve ferah olmalı ve aynı zamanda oturduğun sandalye son derece rahat olmalı. Çünkü uzun süre ders çalışırken bel ağrısı gibi sağlık sıkıntılarına maruz kalmamanız gerekmektedir.


Tüm öğrenci ve ders çalışan arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz :)
 
  • Beğen
Tepkiler: cyda21

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)