• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? (Dikkat Eksikliği Testi)

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Pek çok öğrencinin yaşadığı sorunlardan biri olan dikkat eksikliği, derslerdeki verimi azaltmaya neden olan en önemli sorunlardan biriydi. Dikkat eksikliği nasıl giderilir? Odaklanma sıkıntısı çekmeye dair sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız.

Dikkat eksikliği, çocukluk döneminden itibaren kendisini göstermeye başlar. Fakat uzmanlar tarafından ilk dikkatsizlik evresinin görüldüğü yaş, 7 olarak tespit edilmiştir. Yaş ilerlemeye başladıkça bireyde odaklanma sıkıntısı daha fazla artmaya başlar. Bu durumun kaynağına inildiği zaman çevresel koşullar, stres, yapamama kaygısı göze çarpıyor.

Dikkat eksikliğinin oluşmaması için daha küçük yaşlarda çocuğun eğitim sürecinden geçmesi gerekiyor. Çocuğa mama yedirirken bir yandan da Televizyon izletmeye çalışmak, aslında gelinen noktanın neden böyle olduğuna en büyük işaret eden kısımlardan biri.

Yapılan bir başka hatalardan biri de çocuğun önüne bir tane değil, birkaç tane sevdiği türdeki oyuncakları koymanızdır. Doğal olarak çocuk hepsini sevdiğinden dolayı hangisiyle oynayacağına bir türlü karar veremez. Bu durumda sevdiği oyuncağa tam manasıyla odaklanamamasına zemin hazırlar. Bu süreç çocukluktan itibaren başlarken erişkinlik dönemine kadar devam eder.


Dikkat Eksikliği Olduğunu Nasıl Anlarız? Dikkat eksikliği testini yapın.
Kendinizde dikkat eksikliği var mı az çok anlasanız da tam manasıyla emin olamayabilirsiniz. Bu yüzden dolayıdır ki kesinleştirmek adına aşağıda belirteceğimiz dikkat eksikliği belirtilerine göz atmalısınız.
  • İşten çok çabuk sıkılma, sık sık başka işlere geçme isteğiniz var mı?
  • İşle uğraş haldeyken ses ve diğer faktörlerden etkilenerek işinizi yarım bırakıyor musunuz?
  • Konsantrasyon gerektiren işleri yapamama, başarısızlıkla sonuçlanıyor mu?
  • Önemli detayları atlama, fark edememe olgusu var mı?
  • Konuşma esnasında karşısındaki kişiyi dinleme konusunda güçlük çekiyor musunuz?
Eğer bu sorulardan bir kaç tanesine cevabınız evet ise aşağıdan dikkat eksikliğinizi nasıl giderebileceğinizi görebilirsiniz.


Dikkat Eksikliğini Nasıl Giderebiliriz, Neler Yapmalıyız?
Dikkat eksikliği nasıl giderilir
sorusu, bu tür problemleri yaşayan kişilerin öğrenmek istediği hususlardan biridir. Dikkati toplayacak çalışmalar üzerine yoğunlaşmak, ilaç tedavisi daha verimli sonuçlara ulaşmak adına en iyi çözüm yolları olarak karşımıza çıkar.

İlaç kullanmanın önemli katkılarından biri dikkati tek bir yerde toplamayı sağlarken aynı zamanda da akademik başarıyı sağlamanıza yardımcı olur. Bununla birlikte alacağınız Psikoterapi eğitimiyle nerede hata yapıyor, sorunun kaynağı nedir, neler yapmamanız gerektiğine dair bilinçlenmiş olursunuz. Fakat bunlar haricinde dikkat eksikliğini gidermek için şunları da yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Bulmaca çözmek etkili
  • Oturma pozisyonunuzu sık sık değiştirin
  • Egzersiz yapmalısınız
  • Düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz
  • Sakin, iç huzurunuzu dinleyecek ortamlarda daha çok zaman geçirmeye çalışmalısınız

Bu rehberimiz de sizlere dikkat eksikliğini nasıl giderebileceğinizi anlatmaya çalıştık. Sizde kendinize dikkat eksikliği testi yapıp bu sorundan muzdarip misiniz? Öğrenebilirsiniz.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)