• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir?

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı, önlisans mezunlarının, eğitimlerini 4 yıla tamamlamak adına girmiş oldukları sınav olarak adlandırılarak; her yıl ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir. Her yıl ortalama 240 bin öğrenci bu sınava girmek için başvurularda bulunmaktadır.
Dikey Giriş Sınavı’na başvuru yapmak için herhangi bir önlisans programından mezun olmak ya da mezun olma durumunda bulunmak yeterli olacaktır. ÖSYM tarafından bu sınava girmek adına tek yeterliliğin bu olduğu söylenebilmektedir.

DGS’ye girecek olan öğrencilerin dikey geçiş yapma amaçları bulunmaktadır. Son sınıf öğrencilerinin staj durumları esas alınmadan bu sınava başvuru yapmaları mümkün olabilmektedir. Sadece örgün öğrenimleri içerisinde olan kişilerin değil aynı zamanda da açık öğretim fakültelerindeki öğrencilerin de Dikey Geçiş Sınavı’na başvuru yapma hakları bulunmaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı’na yurt dışından da başvuru yapmak mümkün olmaktadır. Herhangi bir nedenden ötürü başvuru işlemleri için bulundukları noktadaki ÖSYM merkezine gidemeyen kişilerin, kılavuzu inceleyerek başvurularını tamamlamaları söz konusu olacaktır.

Dikey Geçiş Sınavı başvurusu esnasında ÖSYM sisteminde yer alan fotoğrafını değiştirmek isteyen adaylar da bulunabilmektedir. Sınava başvuru süreci esnasında ya da başvuru süresi bittikten 5 gün içerisinde ÖSYM’ye gerekli başvuruları yapabilmektedirler. Bunun için de dilekçe doldurmaları ve taleplerini belirtmeleri gerekmektedir. Dilekçeyle beraber nüfus cüzdanı fotokopisi, 3 ay içerisinde çekilmiş 1 tane vesikalık fotoğraf ve fotoğraf değiştirme nedenini belirten evrakları iletmeleri de gerekmektedir.

Dikey Geçiş Sınavı’na giriş yapan kişilerin 120 sorudan sorumlu tutulmaları söz konusudur. Bu soruların 60’ı Türkçe ve geri kalan 60’ı da matematik dersini kapsayacaktır. Sayısal ve sözel yetenekleri ölçmek adına bu derslere ağırlık verilmektedir. Bu sorular farklı önlisans programlarından mezun olan her öğrencinin cevaplayabileceği biçimdeki sorular olarak adlandırılabilmektedir. 2 saat 30 dakika içerisinde tüm Dikey Geçiş Sınavı sorularının çözülmesi gerektiği belirtilmektedir.

Lisans öğrenimine yerleşmek isteyen kişilerin gireceği Dikey Geçiş Sınavı, her yıl uygulanmaktadır. Aynı zamanda da bu sınavdan alınan puanların geçerliliği de bir yıl olarak görülebilmektedir. ÖSYM tarafından yapılan bu sınava kaç kez girilebileceğine dair bir üst limit bulunmamaktadır.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)