• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

Çalışma Odamızda Neler Olmalı? Neler Olmamalı? 📖

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
Verimli bir ders çalışmadan söz edebilmek adına ders çalışma odasında nelerin olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle dikkatinizi dağıtmaya neden olacak eşyaları odanızda tutmamaya dikkat edin. Çünkü o tür eşyalar dikkat dağıtacağından dolayı ders çalışmaya kendinizi çok fazla veremezsiniz.

Ne yazık ki birçok kişi bu duruma çok fazla aldırış etmiyor. Fakat başarının altın kurallarından biri de odanızda kullandığınız doğru eşyalarla orantılı olduğunu biliyor muydunuz? Ders çalışma odanızı öyle ayarlamalısınız ki ders çalışma isteğinizi daha da fazla arttırmaya neden olsun.

Bu yüzden dolayı bu yazımızda, çalışma odamızda neler olmalı? Neler olmamalı sorusuna cevap bulacağız. Bu içeriğin ders çalışan öğrenciler açısından çok fayda sağlayacağını düşündük.

  • Kargaşa Yaratan Ne Varsa Uzak Tutun 📚
Odanızda, kalabalık kargaşa yaratmaya neden olacak eşyaları kullanmayın. Boğucu bir çalışma odası, ders çalışma isteğinizin azalmasına neden olacaktır. İçinizden hiç ders çalışmak gelmediği gibi aynı zamanda da dikkatin çok çabuk şekilde bozulma ihtimali yüksektir.

Ders çalışan kişilerin en çok yaptığı hatadan biri de ders çalışma odasını posterle doldurmasıdır. Ünlülerin posterlerini duvarlara yapıştırmak ne yazık ki verimli bir çalışma odasından uzaklaşmanızı sağlar. Tam aksine bir pano kullanmak ve çıkardığınız notları panoya asma, unutmamanızı sağlar. Ayrıca derse olan ilginizin daha fazla artmasını aşılamaya yardımcı olur.

  • Aydınlatma Kullanılmalıdır 💡
Çalışma odasının olmazsa olmazlarından biri de mutlaka aydınlatmadır. Çünkü ortamınıza yansıyacak yumuşak ve bir o kadar da güçlü bir ılık, daha konforlu bir şekilde ders çalışmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda da ders çalışma odanıza dekorasyon yönünden de güzel bir görüntü sağlamaya yardımcı olacaktır.

  • Kitaplık Olmazsa Olmazdır 🗄
Kitaplarınızı düzenli şekilde koyacağınız ve ders çalışmak istediğiniz zaman istediğiniz kitabı rahatlıkla bulacağınız bir kitaplığın olması gerekir. Kitaplığında abartıya kaçan görselleri olmamasına dikkat edilmelidir. Sade ama kullanışlı bir raf sistemine sahip olan kitaplıkları tercih etmelisiniz.

Konu anlatım kitaplarınız, soru bankaları, roman kitaplarınız içinde ayrı ayrı yer ayırmalısınız. Böylece neye çalışmak isterseniz de anında bularak derse başlayacaksınız.
 

Bookman

Premium Üye
20 Haz 2020
5
3
3
0
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite Mezunu
Yatakta ders çalışılmaz gençler. Lütfen çok sık karşılaştığım bir durum. Bu durum tıpkı mangalı mutfakta yapmaya benzer.
Neler olmamalı konusunda da en önemlisi ve en büyüğü "ŞEYTAN OLMAMALI"
Sürekli gördüğünüz en az 5 noktaya ise "HEDEFİNİZİ YAZIN" sadece yazmakla kalmayın ama, o hedef için yapmanız gerekenleri aklınızın bir köşesine yazmayı unutmayın.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)