• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

BESYO Hakkında Merak Edilenler (BESYO Rehberi)

Yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
29 Kas 2019
2
3
3
20
İstanbul
0
Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO)BESYO Nedir ?


BESYO 4 Bölümden oluşan bir yüksek öğretim fakültesidir. Bu 4 bölüm sırasıyla;  • Beden Eğitimi Öğretmenliği
  • Antrenörlük
  • Spor Yöneticiliği
  • Rekreasyon


Öğretmenlik;

Öğretmenlik bölümü diğer öğretmenlik bölümleri gibidir, mezun olduktan sonra KPSS sınavına girip devlet kadrosuna yerleşebilir ya da özel sektörlerde spor eğitmenliği yapabilirsiniz.Antrenörlük;

Antrenörlük bölümü biraz daha farklıdır. Bölümün amacı nitelikli antrenörler yetiştirmektir. Okuyanlar, üniveristeye göre formasyon alıp antrenörlüğün yanında öğretmenlik belgeside alabilir. Yani öğretmenlik bölümünü okuyan biri gibi KPSS ye girebilirsiniz. Antrenörlük bölümünün avantajı, mezun olunca bir takım ve bir ferdi spor dalında 3. kademe antrenörlük belgesi alabilirsiniz. Bu belge size kariyerinizde büyük avantaj sağlar. Gençlik ve Spor Bakanlığı devlet kadrosuna antrenör alımı yaparsa devlet memuru olma şansınız da vardır.

Spor Yöneticiliği;

Bu bölüm genelde öğretmenlik ve antrenörlüğü kazanamayanların tercihidir. Bölüm, isminde olduğu gibi spor organizasyonlarını yönetecek nitelikli kişiler yetiştirir. Sporun fiziki alanında değil, masa başı (Resmi) alanında çalışırsınız. Gençlik ve Spor il, ilçe müdürlüklerinde çalışabilirsiniz. Yine formasyon alıp farklı alanlarla yönelebilirsiniz. Hatta polisliğe bile geçiş yapma şansınız vardır.Rekreasyon;

Rekreasyon Bölümü’nün temel amacı fiziksel egzersiz ve spor merkezli serbest zaman ve rekreatif hizmetlerin geliştirilmesi, yönetilmesi ve bu hizmetlerin farklı konumdaki birey ve gruplara sunulmasında görev alacak insan kaynağının yetiştirilmesidir. Unutun gitsin.Besyo’ya Nasıl Girilir ?

Besyo’ya nasıl girildiğine değinmeden önce günümüzün sınav sistemini konuşalım. İki oturumdan oluşan sınav sistemimiz; TYT ve AYT bu iki sınav besyo için önemlidir. TYT yani birinci oturum herkesin girmesi gereken zorunlu oturumdur. AYT ise tercihen 4 yıllık programa girecek öğrencilerin girmesi gereken oturumdur. BESYO iki farklı şekilde öğrenci almaktadır; birincisi özel yetenek sınavı, ikincisi AYT tercihi. AYT tercihi ile alım yapan Türkiye’de sadece 2 üniversite var. Kocaeli Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi. Geri kalan bütün üniversiteler TYT + Özel yetenek sınavı ile öğrenci alıyor. Yani AYT’ye girmenize gerek kalmıyor.Özel Yetenek Sınavları;

Her üniversitenin kendine göre özel yetenek sınavları vardır. Ve özel yetenek sınavlarına girebilmeniz için belirledikleri TYT barajı.

Örneğin X üniversitesi 2019 yılında özel yetenek sınavına girebilmeniz için sizden 150 TYT taban puanı istesin (bu taban puan okul puanı eklenmemiş ham puandır.) siz TYT den 150 ve üzeri ham puan aldıysanız X üniversitesinin belirlediği tarih ve yerde sınava gereken belgeleri teslim ederek girersiniz.

Her üniversitenin özel yetenek sınavı tarihi ve yeri farklıdır. (Genelde her üniversite kendi ilinde yapar.)

Özel yetenek sınavları her yıl üniversite sınavından sonra açıklanır ve her üniversitenin kriteri farklı olabilir.

Genelde parkur, koşu ön planda olur. Ama Sakarya Üniversitesi parkur ve koşu yerine sporcunun sadece öz geçmişine ve pençe kuvveti testine bakarak üniversiteye alıyor bu üniversitenin kendisine bağlıdır. İyi araştırma yapıp hangi üniversitenin ne istediğini iyi bilmeniz gerekir.

BESYO Taktikleri;

Besyo kazanmak için mutlaka uzman biri ile iletişime geçmeniz şart. Sizi yönlendirecek, taktik verecek, bire bir ilgili koça ihtiyacınız var. Ne kadar profesyonel olursanız olun, uzman birinin desteği olmadan zorlanırsınız. Youtube da besyo uzmanlarının taktik videolarını da izleyebilirsiniz.
 
  • Beğen
Tepkiler: Gökbörü ve Root

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)