• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

ALES'e Nasıl Hazırlanmalıdır? ALES Hazırlığı İçin Tavsiyeler (ALES Rehberi)

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
Nazilli
11
Sınıf
Lise Mezunu
ALES'e Nasıl Hazırlanmalıdır? ALES Hazırlığı İçin Tavsiyeler (ALES Rehberi)

ALES'e Nasıl Hazırlanmalıdır?
ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı olan, dört yıllık üniversite eğitimini tamamlamış olan kişilerin lisansüstü eğitim almak ve de akademik personel olmak isteyen kişilerin katılım sağladığı bir sınavdır. Bu sınav, bir yıl içerisinde 3 kez yapılmaktadır ve puanlama sistemi 50 ile 100 puan aralığında gerçekleşir.

ALES'e girecek olan kişiler günümüzde, daha başarılı olmak ve yüksek puan almak amacı ile dershaneye de gitmektedir. Fakat ALES, dershaneye gitmeden de başarı sağlanabilecek olan bir sınavdır. Kişiler, kendi planlamalarını ve çalışma tarzlarını oluşturarak ALES'te diledikleri puana ulaşabilmektedir.

Dershaneye gitmeden başarı sağlamak isteyen kişiler, ALES'e nasıl çalışılmalıdır diye araştırma yapmakta ve kendi planlarını oluşturmaktadır.

ALES Hazırlığı İçin Tavsiyeler
ALES, her üniversite mezunu olan kişinin girebildiği bir sınavdır ve bu sınavda sözel ile sayısal olmak üzere iki ana kategori bulunmaktadır. Dolayısı ile hem sayısal bölüm, hem eşit ağırlık bölümü hem de sözel bölümü mezunları, aynı sınava girmektedir. Her mezun türünün aynın sorulardan sorumlu olduğu bu sınav için ALES'e nasıl çalışılmalıdır? Sorusuna verilecek olan cevaplar aynıdır ve şu şekildedir:

• Herkes, kendisine en yüksek puanı getirecek olan alan üzerine yoğunlaşmalıdır. Dolayısı ile sözel mezunu olanlar sözel sorulardan, sayısal mezunu olan kişiler sayısal alandan çalışmaya başlamalıdır.
  • Eşit ağırlık mezunları, hem sayısal hem de sözel alana koordineli bir şekilde çalışmalıdır.
  • Her soruya, 1 ya da 1,5 dakika ayrılmalıdır. Özellikle 1,5 dakikayı geçen sorular üzerinde durulmamalı ve başka soru çözümüne geçilmelidir.
  • Her sınavda olduğu gibi emin olunmayan soru boş bırakılmalıdır.
  • ALES'te sözel mantık bölümü bulunmaktadır ve bu alandaki mantık soruları, adım adım not alınarak çözülmelidir. Çünkü bir soru, kendisinden sonraki sorular ile birlikte gitmektedir.
  • Özellikle sayısal alandaki matematik bölümünde, karmaşık sorularda şıklardan gidilmelidir. Bu, hem sorunun çözümünü kolaylaştırır hem de zamandan kazanılmasını sağlar.
  • Matematik sorularında şıklardan gidildiğinde ilk olarak ortadaki şıktan başlanmalıdır. Böylelikle cevabın az ya da fazla olmasına göre diğer şıkların elemesi gerçekleştirilir.

Sözel Mantık Soruları
ALES'e nasıl çalışılmalıdır? Sorusunun bir önemli noktası da sözel mantık sorularıdır. Sözel mantık soruları, sözel bölümde birbiri ardı gelen sorulardan oluşmaktadır. Başarılı bir sonuç için bu soruların çözülmesi oldukça önemlidir. Özellikle sözel bölümü öğrencilerinin çözmesi gerekmektedir. Fakat bir sayısal bölüm öğrencisinin 95, 100 puan hedefi yok ise bu sorularda vakit kaybetmesi yerine kendi alanındaki soruları çözmesi tavsiye edilir.

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)