• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

2020 YKS Sınavına Nasıl Başvurulur? (YKS Rehberi)

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
2020 YKS Sınavına Nasıl Başvurulur? (YKS Rehberi)
ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınav olan YKS, ilk sınav olan TYT sınavından belirlenen barajı geçenlerin girebildiği bir sınavdır. Geçmişte adı farklı şekillerde anılan bu sınav ile liseden üniversiteye geçiş sağlanmaktadır. Belirlenen programlar için bir takım puan sistemi uygulanır. Bu sınavda yüksek puan almak son derede önemlidir. Alınan puanlar ile denk gelen bölüm için tercih yapılır ve eğer puan bu bölüm için yeterli ise o bölümü okumaya hak kazanılır.

YKS sınavına başvurmak için öncelikle TYT sınavından barajı geçme şartı aranır. Barajı geçen öğrenci artık YKS sınavına başvurma hakkı kazanmış olur. Sınava başvurmak için ÖSYM tarafından belirlenen başvuru tarihleri beklenir. Belirlenmiş tarihlerde son güne kadar başvuru yapma hakkınız vardır. Fakat son güne bırakmamak önemle dile getirilir.

Başvuru tarihi açıkladıktan sonra talep edilen ücret belirlenen bankalara yatırılır. Ücretin yatırılması işleminden sonra ÖSYM resmi sitesinin üzerinden başvuru sayfasına girerek buradan son başvuru adımlarını tamamlamanız gerekir. Böylece başvuru işlemini yapmış olursunuz.

Türkiye’de 81 ilde başvuru yapılırken Lefkoşa şehrinde de YKS başvurusu yapmak mümkündür. Başvuru işleminden sırasında seçmiş olduğunuz sınav merkezini dikkatli bir şekilde kontrol ediniz. Bu sizin için önemli bir konudur. Sınav merkezini yanlış seçmeniz durumunda farklı bir yerde sınava girmenizi gerektirir. Bu durumu fark etmezseniz artık başvuru süresi bittiğinde değiştirme imkanınız olmayacaktır.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)