• Merhaba, mecbur kalmadıkça evden çıkma COVİD-19'a karşı sosyal izalosyon ve hijyenine dikkat et! #EvdeKal

2020 LGS Sınavına Nasıl Başvurulur? (LGS Rehberi)

İbrahim

Premium Üye
19 Kas 2019
177
117
43
11
Cinsiyet
Erkek
Sınıf
Üniversite
2020 LGS Sınavına Nasıl Başvurulur? (LGS Rehberi)
Her sene düzenli olarak belirlenen tarihlerde başlayan başvurular ile belirli tarihte yapılan sınav ile ortaokul düzeyindeki öğrencilerin lise düzeyine geçişini saplayan bir sınav olan LGS, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir. Bu sınav sonucunda alınan puan ile öğrencinin yüzde 70 sınav puanı ile yüzde 30 diploma puanı baz alınarak liseye yerleşimi sağlanır. Bu sınav her sene düzenlenirken milyonlarca öğrenci hak etmiş oldukları liselere yerleşir.

Sınava yeterli derecede hazırlanmak gerekir. Aksi takdirde istenilen puanı alamaz ve dilediğiniz bölüme yerleşme imkanını yakalamamış olursunuz. Sınava başvurmak için yapılması gerekenler arasında e-okul sistemi üzerinden kayıt yaptırmak yer alıyor. Bu sisteme öğrenci bilgileri ile giriş yaparak LGS sınavına öğrencinin başvurusu iletilir. Bunun öncesinde öğrencinin okuduğu okuldaki bilgilerinin güncel olması gerekir. Bu bilgilerin güncellenmesi ise okulun müdürlükleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Öğrenci okuduğu okulda müdürleri ile iletişime geçerek bilgilerini güncelleyebilir ve ardından da e-okul üzerinden YKS sınav başvurusunu iletme imkanına sahip olur. Başvuru yapıldıktan sonra sınav yerlerinin açıklanması beklenir. Bu tarihler resmi olarak duyurulur.

Öğrenci için belirlenen okulda sınava girmesi öngörülür. Sınava gecikmemek adına tam zamanında sınav yerinde olmak önemlidir. Aksi takdirde son anda sınav yerine gelip sınava giremeyen bir sürü öğrenci gibi mağdur olmamak açısından sınav saatlerine özen gösterilmesi gerekir. Sınavdan iyi bir not almak isteyen öğrencilerin iyi bir şekilde çalışması önemlidir. Alınan not sayesinde iyi bir liseye yerleşerek ileride iyi bir iş imkanı bulma konusunda da önem arz eder.
 

ŞUANDA OKUYANLAR (Kullanıcı: 0, Misafir: 1)